arso | mop | eionet | eea | English
IŠČI: 
    
Eionet-SI
 Kaj je EIONET-SI?
 Kdo je EIONET-SI?
 Pogosta vprašanja
 Vsebina portala
 Projekti
Izdelki
 Kazalci
 Publikacije
 Pokrovnost tal-CLC
Storitve EIONET-SI
 CIRCA-SI
 KPV
 SOkol - Slike o okolju
 Besednjaki
 Copernicus (GMES)-SI
Storitve EIONET
 CDR
 CDR - Kdo ima dostop?
 CIRCA-EEA (arhiv)
 CR - Register vsebin
 DD - Podatkovni slovar
 EIONET Forum
 Eionet Helpdesk
 Okoljske tematike EEA
 ROD
 6 ETC
 Mednarodno poročanje
 Spletišča NFP
 Zanimiva spletišča EEA
Za otroke in mladino
 Cevkovo mesto
 Ekošola
 FuturEnergia
 Honoloko
 IOI Kids
 Kako varčevati z energijo?
 Kdo se oglaša?
 Mavričniki
 Mladi za okolje
 Modri Jan
 Ozzy ozon
 Planet Zemlja
 Prebujena generacija:
 Primavoda
 Projekt aktivno učenje
 Protko
 Zmajček Jami v podzemni jami
 Neprevedene tuje strani
Povezave
 Mednarodne
 V Sloveniji
 Zakonodaja
 Kazalci drugih držav
 Kazalci v Sloveniji
 Ozaveščanje
 Registri
 Trajnostni razvoj
 Video posnetki narave
 Zgledi skrbi za okolje
Arhiv
 Novice
 Kazalci
 Publikacije
Domov Dokumenti GIS zrak gonila

Izpusti onesnaževal iz naprav, ki povzročajo onesnaževanje večjega obsega

Ker je evropska industrija velika onesnaževalka okolja je Evropska komisija leta 1996 sprejela t.i. IPPC direktivo o celovitem preprečevanju in nadzorovanju onesnaževanja (Directive 96/61/EC concerning integrated pollution prevention and control). Ta od držav članic zahteva izdajo operativnih dovoljenj za procesne nastavitve v industriji. Le-ti so določeni v delovnih načrtih evropskega urada za celoviti nadzor in preprečevanje onesnaževanja ter se nanašajo na vse sektorje industrije. Celovito preprečevanje onesnaževanja pri tem pomeni zmanjševanje izpustov v zrak, vodo in zemljo, racionalno izrabo surovin, zmanjševanje hrupa ter povečanje energetske učinkovitosti. Kjer preprečevanje ni možno, direktiva določa zmanjševanje izpustov, ker se na ta način zagotovi najnižji nivo zaščite pred uničevanjem okolja. Cilji direktive so bili v slovenski pravni red preneseni aprila 2004 z novelo Zakona o varstvu okolja.

V Sloveniji imamo 173 gospodarskih družb, ki morajo za obratovanje pridobiti okoljevarstveno dovoljenje. Glede na vrsto dejavnosti jih 6 deluje na področju energetike, 46 na področju proizvodnje in predelave kovin, 21 v nekovinski in mineralni industriji, 20 v kemični industriji, 38 na področju ravnanja z odpadki in 60 na področju drugih dejavnostih.

Okoljevarstveno dovoljenje izda posameznim upravljavcem Agencija Republike Slovenije za okolje, ki vodi bazo podatkov izdanih dovoljenj v t.i. IPPC informacijskem sistemu. Ta vključuje podatke različnih katastrov (kataster virov emisij v vode, kataster virov emisij v zrak, kataster virov odpadkov), podatke o ekonomskih instrumentih varstva okolja (vodna povračila, dajatev za obremenjevanje voda, CO2 dajatev, dajatev za odlaganje odpadkov), podatke iz upravnih postopkov (soglasja o presojah vplivov na okolje ter register vlog in dovoljenj s področja odpadkov) ter podatke nekaterih zunanjih virov, kot so podatki Registra prostorskih enot, podatki Katastra stavb, Zemljiškega katastra (podatkovne baze Geodetske uprave Republike Slovenije) ter informacije o IPPC obratih in izdanih upravnih aktih (podatki Inšpektorata Republike Slovenije za okolje). V postopku izdaje okoljevarstvenih dovoljenj se preverijo možnosti za zmanjšanje izpustov snovi v zrak, vodo in tla, racionalna raba surovin, zmanjševanje količine odpadkov in hrupa ter povečanje energetske učinkovitosti naprave, predvsem z uporabo najboljših razpoložljivih tehnik (BAT - Best Available Technologies). Pomembna informacija je tudi geografska lega industrijskega obrata, podnebne razmere ter tehnične karakteristike nastavitev.

BAT tehnologije so opisane v t.i. BREF dokumentih (BAT Reference Document), ki so dragoceno orodje pri vodenju okoljskih pristopov. Nudijo koristno informacijo o okolju, nadzoru in uporabnih dovoljenjih tako odjemalcem v industriji kot drugi zainteresirani javnosti. Za boljše spremljanje implementacije ciljev IPPC direktive vzpostavlja Evropska agencija za okolje spletni register, t.im. EPER register (European Pollutant Emission Register). Namen tega je predvsem prispevati k izboljšanju ozaveščenosti javnosti o stanju okolja v EU in Sloveniji.

Viri:

- Dolenc, T., 2006. Pristopi in praksa pri izdaji IPPC dovoljenj v Republiki Sloveniji. Ljubljana, Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje.

IPPC portal.

Uredba o vrsti dejavnosti in naprav, ki lahko povzročajo onesnaževanje okolja večjega obsega. Uradni list Republike Slovenije, št. 97/2004 in 71/2007.